Szkoła Podstawowa w Grzywnie informuje o opublikowaniu w dniu 28 maja 2020 r. obwieszczeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. (Dz. U. z dnia 3 czerwca 2020 r. poz. 983).
Zgodnie z przytoczonym zapisem szkoła organizuje się naukę religii i etyki na życzenie rodziców.
Życzenie, o którym mowa powyżej jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione w każdym czasie.
Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.
Rezygnacja z uczestniczenia w zajęciach z etyki i religii może nastąpić w każdym czasie. W takim przypadku konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji. Zmiana decyzji nie wiąże się z konsekwencjami dla rodziców lub uczniów. Jeśli rezygnacja z udziału ucznia w nauce religii lub etyki nastąpi w trakcie roku szkolnego przed terminem klasyfikacji rocznej, uzyskane oceny śródroczne nie będą brane pod uwagę i uczeń nie otrzyma na koniec roku oceny z tego przedmiotu.
Jeśli rodzice nie złożą z własnej inicjatywy oświadczenia w sprawie uczestnictwa dziecka w lekcjach religii lub etyki, po jego przyjęciu do przedszkola lub szkoły, dziecko nie uczęszcza na takie lekcje.
W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć od roku szkolnego 2024/2025 nie ma wpływu na średnią uzyskanych ocen.
Nauka religii w szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar godzin etyki w Szkole Podstawowej w Grzywnie wynosi 1 godz. tygodniowo. Nauczanie etyki może nastąpić w grupach międzyoddziałowych utworzonych dla klas 1-3, 4-6, 7-8 ( w zależności od życzenia rodziców).
Podstawa prawna:
1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.